Frederiksborg

Frederiksborg Název: Frederiksborg

Původ: Dánsko
Výška: 160 cm
Barva: ryzák

Historie
V 16. století založil dánský král Frederik II. hřebčín, kde soustředil španělské a neapolské koně. Chtěl vyšlechtit univerzálního koně pro dvůr, pro armádu i pro spřežení. Postupně se tito koně stali velmi populárními a z Dánska bylo odvezeno mnoho kvalitních plemenných zvířat. V 19. století se musel hřebčím pro nedostatek koní dokonce uzavřít. Od poloviny 20. století jsou snahy toto plemeno opět přivést k životu za využití arabských a anglických plnokrevníků, fríských a oldenburgských koní. I když jsou jejich stavy stále nízké, mají velký vliv na šlechtění ostatních plemen.

Frederiksborg

Povaha
Tito koně jsou inteligentní, živí a ochotní. Jsou také silní a vytrvalí. Vynikají také svou ochotou a ičenlivostí.

Tělo
Hlava je líbivá se španělskými znaky, krk je kratší a svalnatý, vysoko nasazený. Lopatky jsou strmé, hřbet rovný a dlouhý. Záď je svalnatá s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou svalnaté suché s pevnými klouby a dobrými kopyty. Srst je výhradně ryzá, v kohoutku měří průměrně 160 cm.

Využití
Frederiksbogr je vynikajícím jezdeckým koněm. Stejně dobře pracuje i v zápřeži jako kočárový kůň. Jsou také důležití při zdokonalování ostatních plemen.

Frederiksborg