Highlandský pony

Highlandský pony Název: Highlandský pony

Původ: Skotsko
Výška: do 145 cm
Barva: bělouš, hnědák, vraník

Historie
Plemeno má rysy primitivních koní a jeho předek byl zřejmě kůň Przewalského. V 16. století se křížili s francouzskými a španělskými koňmi, v 19. století pak s Hackneys, fellskými a daleskými poníky. Jsou na nich patrné znaky i arabských plnokrevníků. Dříve byly dva typy těchto poníků: menší ze západních ostrovů a větší z pevniny. Dnes tyto rázy splynuly.

Highlandský pony

Povaha
Highlandští poníci jsou odolní, horští koně. Jsou vytrvalí, silní a otužilí. Povahou jsou mírně tvrdohlaví, avšak přátelští a pracovití.

Tělo
Hlava je atraktivní arabského typu, krk je dlouhý s hřebenem. Hřbet je krátký, záď skloněná a svalnatá. Končetiny jsou kratší, ale pevné s výraznými klouby. Kopyta jsou tvrdá a kvalitní. Srst může být bílá, hnědá nebo černá, často se vyskytuje úhoří pruh. Bílé odznaky by měli být co nejmenší. Kohoutková výška nepřesahuje 145 cm.

Využití
Highlandský pony je všestranné zvíře využívané v zemědělství, ve Skotsku ho lovci využívají k nošení ulovené zvěře. Je to také dobrý jezdecký poník pro děti, avšak bez problémů unese i dospělého člověka.

Highlandský pony