Islandský pony

Islandský pony Název: Islandský pony

Původ: Island
Výška: 127 – 135 cm
Barva: všechny barvy

Historie
Jeho předci jsou keltští poníci přivezení na Island Vikingy v 9. století. Díky izolaci Islandu nebyl islandský pony po staletí ovlivněn žádným jiným plemenem a to z něj dělá jednoho z nejčistších plemen světa. Přesto v 11. století byly pokusy zkřížit islandské koně s arabskými plnokrevníky. Výsledky byly však fatální a proto se od té dob islandští poníci nesmí křížit s jinými plemeny.

Islandský pony

Povaha
Islandští poníci jsou dobromyslní, přátelští, dobře ovladatelní. Jsou také velmi silní a vytrvalí. V horském terénu mají jistý chod. Vynikají svou nenáročností, skromností a pracovitostí.

Tělo
Hlava je velká, krk krátký a silný. Hřbet je kratší a rovný, záď skloněná s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné, kopyta tvrdá a kvalitní. Žíně jsou husté. Srst je většinou ryzá, ale může mít kteroukoli barvu včetně strakatosti. V kohoutku dorůstají 127 – 135 cm.

Využití
Islandští poníci jsou všestranní koně využívaní v zemědělství i jako jezdečtí poníci. Mají speciální čtyřdobý chod tölt, který je velmi pohodlný a jezdci díky němu mohu překonávat velmi velké vzdálenosti.

Islandský pony