Shirský kůň

Shirský kůň Název: Shirský kůň

Původ: Velká Británie
Výška: 170 – 180 cm
Barva: bělouš, hnědák, ryzák, vraník

Historie
Plemeno vzniklo během 17. století ve Velké Británii, Jeho předci byli místní, flanderští a fríští koně. Vzniklo plemeno s názvem English Black. Potom se do chovu zařadil hřebec Blind Horse a dal plemeni dnešní vzhled. Shirský kůň se stal velmi populární. Během světových válek se ale jeho počty snížily a obnoveny byli hlavně díky pivovarům, kteří si ho vybrali pro reprezentativní účely. Shirský kůň je dnes znám jako největší plemeno koně světa.

Shirský kůň

Povaha
Shirský kůň je mírný, ochotný a poslušný. Je dobře ovladatelný a nesmírně silný. Často se vyobrazuje s malými dětmi, což zdůrazňuje jeho laskavou povahu.

Tělo
Hlava je líbivá, obvykle klabonosá, krk je svalnatý s výrazným hřebenem. Hrudník je hluboký, hřbet rovný a pevný, záď kulatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou delší, silné s dobrými klouby, bohatými rousy a kvalitními kopyty. Srst bývá většinou tmavá, mohou však být i bělouši a ryzáci. V kohoutku měří 170 – 180 cm.

Využití
Shirský kůň byl populární pracovní kůň, dnes se využívá pro reprezentativní účely. I přes svou stavbu je také dobrým jezdeckým koněm.

Shirský kůň