Šlesvický chladnokrevník

Šlesvický chladnokrevník Název: Šlesvický chladnokrevník

Původ: Německo
Výška: 155 – 160 cm
Barva: ryzák

Historie
Toto plemeno vzniklo v 19. století v oblasti Šlesvicka-Holštýnska. Jeho předci byli jutští koně, kteří se křížili s dánskými teplokrevníky, yorkshirskými kočárovými koňmi a anglickými plnokrevníky. Od poloviny 20. století byl zahájen selektivní chov s využitím suffolského hřebce Oppenheim LXII. Později se křížili i s buloňskými a bretonskými chladnokrevníky. Získal velkou popularitu a v německých městech dokonce tahal tramvaje a autobusy. Dnes je však již na pokraji vyhynutí, je registrováno jen asi 10 čistokrevných hřebců.

Šlesvický chladnokrevník

Povaha
Šlesvický chladnokrevník je pracovitý, ochotný s dobrou povahou. Je přátelský, mírný, ale také energický, silný a vytrvalý.

Tělo
Hlava je líbivá, ušlechtilá, krk je mohutný, svalnatý s výrazným hřebenem. Hrudník je hluboký, hřbet delší a pevný. Záď je skloněná a svalnatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou kratší, silné, s výraznými klouby a kratšími rousy. Kopyta jsou velká a tvrdá. Srst je výhradně ryzá, v kohoutku měří 155 - 160 cm.

Využití
Dříve to byl oblíbený pracovní kůň jak v zemědělství, tak ve městech. Dnes svůj význam ztratil a je na pokraji vyhynutí.

Šlesvický chladnokrevník