Suffolský kůň

Suffolský kůň Název: Suffolský kůň

Původ: Velká Británie
Výška: 160 - 168 cm
Barva: ryzák

Historie
Suffolk vznikl během 16. století. Ve Velké Británii se dodnes chová v nezměněné podobě. Suffolk se zasloužil o vznik mnoha dalších plemen, mezi nimi i o clydesdalského koně. Nejvýznamnějším hřebcem byl Crisp's Horse of Ufford, kterého mají ve svém rodokmenu snad všichni dnešní suffolkové. Byli to oblíbení koně v zemědělství i tažní koně v těžko přístupném terénu.

Suffolský kůň

Povaha
Suffolk je klidný, přátelský a laskavý kůň. Je také silný, ochotný a pracovitý. Svou oblibu si získal i svou dobrou ovladatelností a přizpůsobivostí.

Tělo
Hlava je atraktivní, krk kratší, svalnatý s hřebenem. Lopatky jsou mírně skloněné, hřbet rovný a pevný. Záď je kulatá, svalnatá s poměrně vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou kratší, silné s dobrými klouby a kopyty a téměř bez rousů. Srst je výhradně ryzá, v kohoutku měří průměrně 160 – 168 cm.

Využití
Suffolk byl oblíbený kůň v zemědělství i jako silné jezdecké zvíře. Hodně se využíval v chovu a jeho krev nese mnoho moderních plemen. Dnes má své slavné dny za sebou a využití téměř nemá.

Suffolský kůň