Afgánský chrt

Afgánský chrt Název: Afgánský chrt

Oficiální název: Afgánský chrt (Afghan Hound)
Zkratka: AF

FCI číslo: 228
FCI skupina: X - Chrti
FCI sekce: 1 - Dlouhosrstí chrti

Historie
Toto plemeno je velmi staré, jeho vyobrazení lze nalézt na čtyři tisíce let starých afgánských malbách. Vznikl pravděpodobně na Středním východě, ze kterého se dostal do Afganistánu, ve kterém byl využíván pro lov gazel a vlků. Do Evropy se dostal až ve druhé polovině 19. století a jeho standard byl uznán v prvním desetiletí 20. století.

Afgánský chrt

Popis
Je to vysoký pes působící dojmem síly, důstojnosti a rychlosti. Má středně dlouhý trup, rovný hřbet a svalnatý hluboký hrudník. Dlouhá, ale nepříliš úzká hlava je nesena hrdě. Výraz jeho obličeje je povznesený a exotický, někdy až působí, že se dívá „skrz člověka“. Uši má dlouhé, nízko zavěšené, porostlé hedvábnou srstí a přitisknuté k hlavě. Jeho nohy jsou dlouhé a silné. Ocas je nepříliš krátký, nízko nasazený, na konci zatočený a v pohybu vysoko nesený.

Výška
Pes má v kohoutku 68 až 74 cm. Fena má v kohoutku 63 až 69 cm.

Váha
Není stanoven váhový limit, ale průměrně váží v rozmezí 23 až 27 kg.

Srst
Velmi dlouhá a hedvábná srst s výjimkou hřbetu a obličeje, kde je krátká a přiléhavá.

Barva srsti
Všechny barvy srsti jsou přípustné.

Povaha
Je to nezávislý, živý, přátelský a citlivý pes, který má rád a i vyžaduje lidskou pozornost. Po předcích zdědil prudší povahu, ale na rozdíl od nich je ukázněnější a lépe cvičitelný. Vyžaduje dostatek pohybu pro udržení jeho fyzické i psychické kondice.

Využití
Je dobrým loveckým a hlídacím psem, ale i společníkem.

Afgánský chrt