Přihlášení uživatele
Středa 24.07.2024. Svátek má Gleb , Křišťan , Kristina , Kristýna a Tina
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Encyklopedie » Plemena psů » Chrti » Anglický chrt (Greyhound)

Anglický chrt (Greyhound)

Název: Anglický chrt (Greyhound)
Oficiální název: Greyhound
FCI Číslo: 158

Je to vysoký pes působící dojmem síly, důstojnosti a rychlosti. Má středně dlouhý trup, rovný hřbet a svalnatý hluboký hrudník. Dlouhá, ale nepříliš úzká hlava je nesena hrdě. Výraz jeho obličeje je povznesený a exotický, někdy až působí, že se dívá „skrz člověka“. Uši má dlouhé, nízko zavěšené, porostlé hedvábnou srstí a přitisknuté k hlavě. Jeho nohy jsou dlouhé a silné. Ocas je nepříliš krátký, nízko nasazený, na konci zatočený a v pohybu vysoko nesený.

Povaha plemene Afgánský chrt

Je to nezávislý, živý, přátelský a citlivý pes, který má rád a i vyžaduje lidskou pozornost. Po předcích zdědil prudší povahu, ale na rozdíl od nich je ukázněnější a lépe cvičitelný. Vyžaduje dostatek pohybu pro udržení jeho fyzické i psychické kondice.

Výška plemene Afgánský chrt

Není stanoven váhový limit, ale průměrně váží v rozmezí 23 až 27 kg.

Srst plemene Afgánský chrt

Velmi dlouhá a hedvábná srst s výjimkou hřbetu a obličeje, kde je krátká a přiléhavá.

Barva srsti

Všechny barvy srsti jsou přípustné.

Historie plemene Afgánský chrt

Toto plemeno je velmi staré, jeho vyobrazení lze nalézt na čtyři tisíce let starých afgánských malbách. Vznikl pravděpodobně na Středním východě, ze kterého se dostal do Afganistánu, ve kterém byl využíván pro lov gazel a vlků. Do Evropy se dostal až ve druhé polovině 19. století a jeho standard byl uznán v prvním desetiletí 20. století.

Výhody - proč si pořídit plemeno Anglický chrt

Tento plemeno je známé svou elegancí, rychlostí a klidnou povahou. Greyhoundi jsou velmi přátelští a milující psi, kteří se dobře hodí do rodinného prostředí. Mají vynikající temperament a jsou často velmi klidní uvnitř domu, což je dělá ideálními pro byty i pro rodiny se staršími lidmi. Díky své dlouhé historii jako lovecké psi mají také silný lovecký instinkt, ale často jsou mimo venčení klidní a uvolnění. Jsou také relativně snadno udržovatelní, protože mají krátkou srst, která není náročná na údržbu.

Nevýhody - proč si nepořizovat plemeno Anglický chrt

 Tito psi jsou známí svou velkou rychlostí a loveckým instinktem, což může být problém v prostředí s malými domácími zvířaty nebo na volném prostranství, kde by mohli pronásledovat kořist. Navzdory své rychlosti a atletickému vzhledu jsou v domácím prostředí často překvapivě klidní a potřebují dostatek fyzické aktivity, aby se vyhnuli destruktivnímu chování. Greyhoundi jsou také náchylní k úrazům kvůli svému stavbě těla, což je třeba vzít v úvahu při venčení a cvičení. Další možnou nevýhodou je jejich citlivá povaha a někdy nízká tolerance k chladu, což může vyžadovat speciální péči a zabezpečení v chladnějším počasí.

Anglický chrt (Greyhound)