Bedlington teriér

Bedlington teriér Název: Bedlington teriér

Oficiální název: Bedlington teriér
Zkratka: BDT

FCI číslo: 9
FCI skupina: III - Teriéři
FCI sekce: 1 - Vysokonozí a středně velcí teriéři

Historie
Byl vyšlechtěn v hornické oblasti Anglie, v Northumberlandu a byl využíván k hubení škodné, vyder a lišek. Původně měl těžší tělo a kratší nohy. Koncem 18. a počátkem 19. století byl křížen s vipetem, Dandie Dinmont teriérem a možná se psy typu pudla. Díky tomu se stal lehčím a rychlejším, ale zároveň si zachoval ostrost a odolnost. Postupem času byl pozvolna zušlechťován a stříháním a škubáním srsti získal nynější vzhled podobný ovečce.

Bedlington teriér

Popis
Je to svalnatý, elegantní, pružný pes s hlubokým hrudníkem podobající se ovečce. Jeho hlava má hruškovitý tvar a úzkou lebku. Uši má malé, visící a nízko posazené. Nohy má dlouhé a svalnaté. A jeho ocas je středně dlouhý, zahnutý a nízko nesený.

Výška
Kolem 41 cm.

Váha
Mezi 8 až 10,5 kg.

Srst
Hustá, nelínající, trochu zkadeřená s hustou podsadou.

Barva srsti
Modré, játrově hnědé, pískové, s tříslově zbarvenými odznaky nebo bez nich. Modří a modrotřísloví musejí mít černý nos, játrově hnědí a pískoví ho mají hnědý.

Povaha
Je to temperamentní, aktivní a hravý pes, který dokáže být i prvotřídním hlídačem. V rodině je přítulný, mazlivý a něžný a svému pánovi je velmi oddaný. Je také inteligentní a lehce se cvičí. Jako dědictví z minulosti mu zůstala chuť začínat šarvátky s jinými psy.

Využití
Kvůli své povaze je vhodný jako rodinný pes.

Bedlington teriér