Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier) Název: Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Oficiální název: Bulteriér, Bullteriér, Bull Terrier
Zkratka: BT

FCI číslo: 11
FCI skupina: III - Teriéři
FCI sekce: 3 - Psi typu bulteriéra

Historie
V 18. století chtěli chovatelé získat psa vhodného pro psí zápasy a pro dávení krys na čas, a tak zkřížili buldoky s různými teriéry. Pak přidali vipety a anglické zakrslé teriéry, aby k dravosti a síle přidali rychlost a pohyblivost. Kolem roku 1860 ještě přidali krev anglických bílých teriérů a snad i dalmatinů a španělských ohařů. Díky tomuto všemu byl vyšlechtěn bílý, dobře svalnatý pes, s úzkou hlavou a kratšími nohami. V 1. polovině 20. století byli vyšlechtěni i bulteriéři s jiným zbarvením, neboť bílá barva je často spojena s genetickými vadami.

Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Popis
Je to středně velký, mimořádně svalnatý a mohutný pes a hlubokým a širokým hrudníkem. Má dlouhou, silnou, vejčitou hlavu s mírně klabonosým profilem. Uši má tenké, malé a vzpřímené. Jeho zuby mají nůžkový skus – horní řezáky těsně přesahují přes spodní. Nohy má rovné, se silnými kostmi a mohutnými stehny. Ocas je krátký, špičatý, nízko nasazený a vodorovně nesený.

Výška
Není stanoven výškový limit, ale pes musí působit dojmem maximální substance odpovídající kvalitě a pohlaví. Bulteriér má však v kohoutku průměrně 53 až 55 cm.

Váha
Není stanoven váhový limit, ale pes musí působit dojmem maximální substance odpovídající kvalitě a pohlaví. Průměrně však váží v rozmezí 24 až 30 kg.

Srst
Krátká, tvrdá, přiléhavá a s mírným leskem.

Barva srsti
Čistě bílé nebo různo-barevné, ale barevné plochy musí převládat. Nežádoucí je jen modré a játrově hnědé zbarvení.

Povaha
Je to velmi silný a odvážný pes, který potřebuje velmi dobrý výcvik a dostatek pozornosti. Pak se stává věrným a oddaným společníkem, který má dobrý vztah k lidem i dětem. Je ostražitý vůči vetřelcům a často divoce napadá ostatní psy, ale tomu se dá zabránit dobrým výcvikem.

Využití
Je dobrým obráncem a hlídacím psem.

Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)