Přihlášení uživatele
Pátek 29.03.2024 . Svátek má Taťána, Slavomil, a Slavomila.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Encyklopedie » Plemena psů » Teriéři » Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Název: Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)
Oficiální název: Bulteriér, Bullteriér, Bull Terrier
Zkratka: BT
Použití: Služební pes
FCI: III - Teriéři - 3 - Psi typu bulteriéra
FCI číslo: 11

Je to středně velký, mimořádně svalnatý a mohutný pes a hlubokým a širokým hrudníkem. Má dlouhou, silnou, vejčitou hlavu s mírně klabonosým profilem. Uši má tenké, malé a vzpřímené. Jeho zuby mají nůžkový skus – horní řezáky těsně přesahují přes spodní. Nohy má rovné, se silnými kostmi a mohutnými stehny. Ocas je krátký, špičatý, nízko nasazený a vodorovně nesený.

Povaha plemene Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Je to velmi silný a odvážný pes, který potřebuje velmi dobrý výcvik a dostatek pozornosti. Pak se stává věrným a oddaným společníkem, který má dobrý vztah k lidem i dětem. Je ostražitý vůči vetřelcům a často divoce napadá ostatní psy, ale tomu se dá zabránit dobrým výcvikem.

Výška plemene Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Není stanoven váhový limit, ale pes musí působit dojmem maximální substance odpovídající kvalitě a pohlaví. Průměrně však váží v rozmezí 24 až 30 kg.

Srst plemene Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Krátká, tvrdá, přiléhavá a s mírným leskem.

Barva srsti

Čistě bílé nebo různo-barevné, ale barevné plochy musí převládat. Nežádoucí je jen modré a játrově hnědé zbarvení.

Historie plemene Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

V 18. století chtěli chovatelé získat psa vhodného pro psí zápasy a pro dávení krys na čas, a tak zkřížili buldoky s různými teriéry. Pak přidali vipety a anglické zakrslé teriéry, aby k dravosti a síle přidali rychlost a pohyblivost. Kolem roku 1860 ještě přidali krev anglických bílých teriérů a snad i dalmatinů a španělských ohařů. Díky tomuto všemu byl vyšlechtěn bílý, dobře svalnatý pes, s úzkou hlavou a kratšími nohami. V 1. polovině 20. století byli vyšlechtěni i bulteriéři s jiným zbarvením, neboť bílá barva je často spojena s genetickými vadami.