Přihlášení uživatele
Úterý 16.07.2024. Svátek má Carmen , Cedrik a Luboš
Zábava Encyklopedie Hry

Bulteriér

Název: Bulteriér
Oficiální název: Bull Terrier
FCI Číslo: 11

Bulteriér Je středně velký, mimořádně svalnatý a mohutný pes a hlubokým a širokým hrudníkem. Má dlouhou, silnou, vejčitou hlavu s mírně klabonosým profilem. Uši má tenké, malé a vzpřímené. Jeho zuby mají nůžkový skus – horní řezáky těsně přesahují přes spodní. Nohy má rovné, se silnými kostmi a mohutnými stehny. Ocas je krátký, špičatý, nízko nasazený a vodorovně nesený.

Povaha plemene Bulteriér

Je to velmi silný a odvážný pes, který potřebuje velmi dobrý výcvik a dostatek pozornosti. Pak se stává věrným a oddaným společníkem, který má dobrý vztah k lidem i dětem. Je ostražitý vůči vetřelcům a často divoce napadá ostatní psy, ale tomu se dá zabránit dobrým výcvikem.

Výška plemene Bulteriér

Není stanoven váhový limit, ale pes musí působit dojmem maximální substance odpovídající kvalitě a pohlaví. Průměrně však váží v rozmezí 24 až 30 kg.

Srst plemene Bulteriér

Krátká, tvrdá, přiléhavá a s mírným leskem.

Barva srsti

Čistě bílé nebo různo-barevné, ale barevné plochy musí převládat. Nežádoucí je jen modré a játrově hnědé zbarvení.

Historie plemene Bulteriér

V 18. století chtěli chovatelé získat psa vhodného pro psí zápasy a pro dávení krys na čas, a tak zkřížili buldoky s různými teriéry. Pak přidali vipety a anglické zakrslé teriéry, aby k dravosti a síle přidali rychlost a pohyblivost. Kolem roku 1860 ještě přidali krev anglických bílých teriérů a snad i dalmatinů a španělských ohařů. Díky tomuto všemu byl vyšlechtěn bílý, dobře svalnatý pes, s úzkou hlavou a kratšími nohami. V 1. polovině 20. století byli vyšlechtěni i bulteriéři s jiným zbarvením, neboť bílá barva je často spojena s genetickými vadami.

Výhody - proč si pořídit plemeno Bulteriér

Bulteriéři jsou skvělí společníci pro mnoho majitelů díky své přátelské a oddané povaze. Toto plemeno je známé svou silnou osobností a láskou k lidem, což z něj činí skvělého rodinného psa. Jsou velmi inteligentní a snadno se učí, což usnadňuje jejich výcvik. Bulteriéři jsou také energičtí a hraví a to je ideální pro aktivní majitele, kteří hledají psa na různé druhy sportů a fyzické aktivity. Mají krátkou a snadno udržovatelnou srst a to ocení majitelé, kteří preferují psa s minimální péčí o srst. Celkově jsou bulteriéři charismatickými a zábavnými společníky a rychle získají srdce své rodiny.

Nevýhody - proč si nepořizovat plemeno Bulteriér

Některé nevýhody spojené s pořízením bulteriéra zahrnují jejich typickou tvrdohlavost a silnou vůli a to může být výzvou pro majitele, kteří nejsou dostatečně důslední ve výcviku. Bulteriéři mohou být náchylní k dominantnímu chování vůči jiným psy a vyžadují pečlivou socializaci od mládí. Jsou to velmi aktivní psi, kteří potřebují dostatek fyzické aktivity a duševní stimulace - pokud jim tato potřeba není uspokojena, mohou vykazovat destruktivní chování. Bulteriéři jsou také známí svou tendencí k nadměrnému štěkání a to může být problém v bytových domech nebo klidnějších sousedstvích. Z hlediska zdravotních problémů mají bulteriéři náchylnost k několika genetickým onemocněním, včetně problémů s kůží a dýchacími cestami a mělo by to být zohledněno u jejich péče a výběru potravy.

Bulteriér