Přihlášení uživatele
Úterý 16.07.2024. Svátek má Carmen , Cedrik a Luboš
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Encyklopedie » Plemena psů » Ohaři » Gordonsetr

Gordonsetr

Název: Gordonsetr
Oficiální název: Gordon Setter
FCI Číslo: 6

Je to pes s elegantním vzhledem i pohybem, který má hluboký, poměrně úzký hrudník a rovný hřbet. Dlouhou hlavu s hlubokým na konci hranatým nosem nese vysoko. Uši má středně velké, nízko zavěšené a přitisknuté k hlavě. Nohy má rovné a svalnaté. Jeho ocas je středně dlouhý, nízko nasazený a nesený v úrovni nebo pod úrovní hřbetu.

Povaha plemene Skotský setr, Gordonsetr

Je to milí, inteligentní, přátelský pes s klidnější povahou než ostatní setři. Má rád společnost lidí, dětí i domácích zvířat. Je největší, nejsilnější a nejodolnější ze všech setrů, který je při lovu pomalejší, ale za to pracuje soustavněji.

Výška plemene Skotský setr, Gordonsetr

Pes váží 29,5 kg. Fena váží 25,5 kg.

Srst plemene Skotský setr, Gordonsetr

Na hlavě a předních stranách nohou má srst krátkou. Na krku, zádech a na bocích dlouhou, měkkou, rovnou nebo zlehka vlnitou. Na uších, spodní části hrudi a na zadních stranách končetin vytváří dlouhá srst závěsy.

Barva srsti

Černé s jasným, rezavě červeným a zřetelně ohraničeným pálením.

Historie plemene Skotský setr, Gordonsetr

Anglický, irský i gordensetr pochází z různých španělů a ohařů. Jednotlivá plemena setrů od sebe nebyla prakticky ještě na konci 18. století rozlišována. K rozlišení plemen setrů došlo až na základě jejich charakteristického zbarvení a to v polovině 19. století.

Výhody - proč si pořídit plemeno Gordonsetr

Gordonsetři jsou výjimeční psi díky svému inteligentnímu a přátelskému charakteru, což z nich dělá skvělé společníky pro aktivní rodiny. Toto plemeno vyniká svou oddaností a loajalitou ke svým majitelům, což je činí vynikajícími rodinnými mazlíčky. Jsou také velmi všestranní a energičtí, což je ideální pro lidi, kteří rádi tráví čas venku a hledají psa, který je bude doprovázet na dlouhých procházkách, běhání nebo dokonce při loveckých aktivitách. Gordonsetři mají krásný černý a tříbarevný kožich, který je esteticky velmi atraktivní. Navíc jsou známí svou dobrou snášenlivostí s dětmi a dalšími zvířaty a to z nich činí všestranné a milující domácí mazlíčky.

Nevýhody - proč si nepořizovat plemeno Gordonsetr

 Jsou velmi energičtí a vyžadují hodně pohybu a stimulace, což může být náročné pro lidi s méně aktivním životním stylem. Nedostatek pohybu může vést k problémovému chování, jako je destruktivita. Péče o jejich hustý a dlouhý kožich je také časově náročná, vyžaduje pravidelné kartáčování, aby se zabránilo zamotání a udržovala se srst v dobrém stavu. Jsou to inteligentní psi, kteří potřebují mentální stimulaci, a pokud nejsou dostatečně zaměstnáni, mohou se snadno nudit. Navíc mohou mít sklony k určitým zdravotním problémům, jako je dysplazie kyčelního kloubu.

Gordonsetr