Přihlášení uživatele
Úterý 16.07.2024. Svátek má Carmen , Cedrik a Luboš
Zábava Encyklopedie Hry

Shar-Pei

Název: Shar-Pei
Oficiální název: Shar Pei
FCI Číslo: 309

Je to kompaktní pes čtvercového formátu s širokým a hlubokým hrudníkem. Hlavu má velkou, s plochou lebkou a s širokým čelním sklonem. Uši má malé, trojúhelníkovité a směřující dopředu. Nohy má rovné, silné a svalnaté. A ocas je vysoko nasazený, ke špičce se zužuje a je nesený přetočený na hřbet či zvednutý a stočený. Tento pes je hlavně ve štěněčím věku typický tím, že má hodně převislé kůže a vypadá jako by měl kožich o číslo většího psa.

Povaha plemene Šarpej

Je to samostatný, milý, přítulný, čistotný, hodný a aktivní pes. Také je velmi oddaný a miluje děti.

Výška plemene Šarpej

Se pohybuje mezi 22 až 25 kg.

Srst plemene Šarpej

Krátká až štětinatá, tuhá a kromě končetin odstávající.

Barva srsti

Jednobarevné a to černé, červené, světle hnědožluté, čokoládové, krémové.

Historie plemene Šarpej

Předci tohoto plemene se objevili již okolo roku 200 př.n.l. v Číně. Tito psi byli v Číně nejprve používání jako služební a později jako bojoví, a to s velkým úspěchem, neboť jejich nadměrná kůže bránila pevnému uchopení druhým psem.

Výhody - proč si pořídit plemeno Shar-Pei

Shar-Pei je známý svou loajalitou a oddaností a to z něj činí vynikajícího rodinného společníka. Jeho klidná a nezávislá povaha z něj dělá vhodného psa pro lidi, kteří hledají méně náročného mazlíčka. Shar-Pei je také vynikající hlídač díky svému silnému ochranitelskému instinktu a přirozené ostražitosti vůči cizím lidem. Díky své střední velikosti je vhodný pro bydlení v bytech i domech. Jeho krátká srst nevyžaduje přílišnou péči a to je výhodné pro majitele, kteří nemají čas na pravidelnou údržbu srsti. Shar-Pei je také známý svou nízkou energetickou hladinou a nevyžaduje dlouhé hodiny cvičení - je tedy vhodný pro méně aktivní jedince nebo rodiny.

Nevýhody - proč si nepořizovat plemeno Shar-Pei

Shar-Pei je náchylný k řadě zdravotních problémů, zejména kožních onemocnění, kvůli svým charakteristickým vráskám - to může vést k vysokým veterinárním nákladům a potřebě časté péče o srst a kůži. Jeho nezávislá a někdy tvrdohlavá povaha může ztěžovat výcvik - obzvláště pro nezkušené majitele a vyžaduje důsledný a pevný přístup. Shar-Pei má tendenci být teritoriální a rezervovaný vůči cizím lidem a to může vést k problémům s agresí, pokud není správně socializován od útlého věku. Kvůli svým silným ochranitelským instinktům může být obtížné ho integrovat do domácnosti s jinými psy nebo zvířaty. Navíc jeho nízká energetická hladina může vést k problémům s obezitou, pokud není správně monitorován jeho jídelníček a zajištěn dostatek pohybu.

Shar-Pei