Přihlášení uživatele
Středa 24.07.2024. Svátek má Gleb , Křišťan , Kristina , Kristýna a Tina
Zábava Encyklopedie Hry

Shih-tzu

Název: Shih-tzu
Oficiální název: Shih Tzu
FCI Číslo: 208

Je to malý a statný pes, se zřetelně domýšlivým držením těla. Má široký a hluboký hrudník a rovný hřbet. Hlava má širokou, kulatou a porostlou střapatou srstí, která padá přes oči. Bohatý vous a knír dodávají hlavě chryzantémový vzhled. Uši má velké, svěšené a nasazené lehce pod temenem. Nohy má rovné a svalnaté. Ocas má středně dlouhý, vysoko nasazený, porostlý bohatým chocholem a nesený přetočený přes hřbet.

Povaha plemene Ši-tzu

Inteligentní, veselý, aktivní, nezávislý a hravý pes, který je velmi oddaný svému pánovi a přátelský k lidem i ostatním zvířatům.

Výška plemene Ši-tzu

Psi i feny váží v rozmezí 4,5 až 8,1 kg. Ideální váha je 4,5 až 7,3 kg.

Srst plemene Ši-tzu

Dlouhá, hustá a s dobrou podsadou. Zvlnění je přípustné jen mírné. Dlouho srst padající psovi do očí se doporučuje svazovat, jinak psa mohou bolet oči.

Barva srsti

Je přípustné ve všech barvách a odstínech.

Historie plemene Ši-tzu

Ši – tzu se objevil již v 17. století v Číně, kde byl pro svoji velikost a neobvyklost velmi oblíbeným psem císařů.

Výhody - proč si pořídit plemeno Shih-tzu

Shih-tzu je oblíbené plemeno díky své milé a přátelské povaze, která z něj činí ideálního společníka do rodiny. Tato malá a hravá plemena jsou vhodná i pro byty, protože nepotřebují mnoho prostoru a jejich mírná aktivita je snadno zvládnutelná. Shih-tzu se dobře snáší s dětmi i ostatními domácími mazlíčky a to z nich činí skvělou volbu pro různé domácnosti. Mají hypoalergenní srst a díky tomu mohou být vhodní i pro osoby s alergiemi. Jejich inteligence a učenlivost usnadňují výcvik a díky své oddané povaze rádi tráví čas se svými majiteli.

Nevýhody - proč si nepořizovat plemeno Shih-tzu

Shih-tzu může být náročné na údržbu srsti, která vyžaduje pravidelné kartáčování a péči, aby se zabránilo zacuchání. Mají sklony k různým zdravotním problémům - např. oční potíže, dýchací problémy a problémy s kyčlemi. Jsou poměrně tvrdohlaví a to může ztížit výcvik a vyžaduje trpělivost a důslednost majitele. Navíc i když jsou hraví, jejich energetická úroveň může být pro některé majitele příliš nízká a to nemusí vyhovovat tomu, kdo hledají aktivnějšího psa na dlouhé procházky nebo sportovní aktivity.

Shih-tzu