Přihlášení uživatele
Úterý 27.02.2024 . Svátek má Alexandr, Leander, Torsten, Leandr, Drahotín, a Drahutin.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Encyklopedie » Kalendář

Svátek Veronika

Kdy slaví svátek Veronika

Veronika slaví svátek v únoru , konkrétně pak dne 7.2.. V tomto roce tedy slaví dne 07.02.2024, což je Středa. Veronika je ženské jméno.

O jménu Veronika

Jméno Veronika je klasické ženské křestní jméno s historií sahající do starověku. Má různé varianty v různých jazycích a tradicích, ale obvykle má význam jako "věrná" nebo "pravdivá." Veronika je také spojována s biblickým příběhem Veroniky, která utřela obličej Ježíše během jeho cesty na Golgotu. To jméno zůstává oblíbené po celém světě pro svou eleganci a historický význam.

Historie jména Veronika

Jméno Veronika má kořeny v antickém Řecku a mohlo vzniknout ze slova "berenice," což znamená "nositelka vítězství" nebo "vítězná." V antickém Řecku byla Veronika často spojována s bohyní Viktorií, bohyní vítězství. Jméno Veronika je také spojeno s biblickým příběhem Ježíšovy cesty na Golgotu. Podle legendy podala žena jménem Veronika Ježíši roušku, aby si otřel obličej, a na roušce se následně objevil obraz jeho tváře. Toto spojení s Ježíšem udělalo jméno Veronika populárním v křesťanském světě. Jméno Veronika bylo oblíbené v různých historických obdobích a regionech. Bylo používáno v různých variantách a mělo různé významy v různých kulturách.

Zdrobněliny jména Veronika

Věrka, Veruška, Verka, Veru, Verča, Víka, Verka, Veroša

Významní nositelé jména

  1. Sv. Veronika - Ve středověké katolické tradici je Veronika označována jako žena, která Ježíšovi otřela obličej, když nesl kříž na Golgotu. I když existují různé verze tohoto příběhu, Veronika je v katolické tradici ctěna jako svatá, a její jméno má silné náboženské spojení.

  2. Veronika Franco - Italská básnířka a kurtizána známá svou literární tvorbou v renesančním Benátkách. Je považována za jednu z nejvýznamnějších benátských básnířek té doby.

  3. Veronika Zemanová - Slovenská herečka, která získala uznání za své výkony v divadle, televizi a filmu. Je jednou z významných osobností slovenského uměleckého světa.

  4. Veronika Kudermetova -  Ruská profesionální tenistka, která reprezentovala Rusko na mezinárodní tenisové scéně. Má několik titulů na okruhu WTA a byla členkou ruské fedcupové reprezentace.

  5. Veronika Vítková - Česká biatlonistka, která soutěžila na několika zimních olympijských hrách a získala několik medailí na světových šampionátech v biatlonu.

  6. Veronika Loubry - Francouzská modelka a herečka, která se stala známou svými pracemi v modelingovém průmyslu a v televizi.

Kdo slaví svátek 07.02.2024?

Dne 07.02.2024 slaví svátek Veronika, Berenika, a Verona.