Přihlášení uživatele
Čtvrtek 18.04.2024 . Svátek má Valerie, Verner, Valerián, a Valer.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Encyklopedie » Plemena koní » Pony » Bosenský pony

Bosenský pony

Název: Bosenský pony
Původ: bývalá Jugoslávie
Výška: 130 - 145 cm
Barva: bělouš, hnědák, ryzák, vraník, palomino
Kategorie: Pony

Historie plemene Bosenský pony

Pochází z území bývalé Jugoslávie a má mnoho společných znaků s huculy a koniky. Vznikl pravděpodobně křížením tarpana a koně Przewalského. Později ho Turci křížili s arabskými plnokrevníky, ale tím bosenský pony ztratil mnoho svých užitečných vlastností. Proto byli do chovu znovu zařazeni tarpani a plemeno bylo obnoveno. Od 20. století se provádí selektivní chov.

Povaha plemene Bosenský pony

Na první pohled nesou znaky primitivních koní. Hlava je těžká s rovným profilem, uši jsou malé. Krk je krátký a svalnatý, hřbet rovný, záď skloněná s nízko posazeným ohonem. Končetiny jsou suché, pevné, kopyta velmi kvalitní. Srst může být kterékoliv barvy kromě strakáčů, výška v kohoutku je 130 - 145 cm.

Využití plemene Bosenský pony

Díky selektivnímu chovu jsou tato zvířata velmi kvalitní a dají se využít v zemědělství při obdělávání půdy i jako tažní koně do těžko přístupných terénů. Jdou dobrými soumary i jezdeckými koňmi.

Povaha plemene Bosenský pony

Bosenský pony je velmi odolný a vytrvalý poník. Také vyniká otužilostí i ovladatelností. Jsou to velmi poslušná zvířata s klidným temperamentem.