Přihlášení uživatele
Pátek 19.07.2024. Svátek má Čeněk a Čeňka
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Encyklopedie » Plemena koní » Chladnokrevníci » Buloňský chladnokrevník

Buloňský chladnokrevník

Název: Buloňský chladnokrevník
Původ: Francie
Výška: 150 - 170 cm
Barva: bělouš, hnědák, ryzák
Kategorie: Chladnokrevníci

Historie plemene Buloňský chladnokrevník

Staré plemeno pocházející ze severozápadní Francie, které bylo oficiálně uznáno až v 17. století. Jeho předci jsou těžcí koně z doby Římanů, kteří byli kříženi s arabskými plnokrevníky a berbery. Počet buloňských koní se během 2. světové války rapidně snížil, dnes je však jeho přežití zajištěno společností French National Studs.

Tělesná stavba plemene Buloňský chladnokrevník

Díky arabským předkům jsou to velmi elegantní chladnokrevníci. Hlava je jemná s výraznýma očima, krk je obloukovitý s výrazným hřebenem. Lopatky jsou dobře skloněné a umožňují celkem vysokou akci předních končetin. Hrudník je široký, hřbet delší, záď kulatá a svalnatá. Končetiny jsou silné s kvalitními klouby, rousy jsou krátké a kopyta velká. Ocas bývá hustý a chundelatý. Srst je většinou bílá, mohou se vyskytnout i hnědáci a ryzáci. V kohoutku mívají 150 - 170 cm.

Využití plemene Buloňský chladnokrevník

Dříve se buloňští koně využívali jako pracovní i kočároví koně. Nosili také rytíře do bitev a byli to dobří váleční oři. Dnes už praktické využití nemají a chovají se na maso. Používají se také jako reprezentativní koně i při rekonstrukcích středověkých bitev.

Povaha plemene Buloňský chladnokrevník

Buloňští koně dokáží velmi rychle měnit rychlost. Jsou to velmi inteligentní chladnokrevníci, kteří se vyznačují mírnou a klidnou povahou. Jsou učenliví a jsou proto schopni plnit nejrůznější úkoly.