Přihlášení uživatele
Pondělí 15.07.2024. Svátek má Egon a Jindřich
Zábava Encyklopedie Hry

Cleveland Bay

Název: Cleveland Bay
Původ: Velká Británie
Výška: 165 cm
Barva: hnědák
Kategorie: Teplokrevníci

Historie plemene Cleveland Bay

Jedno z nejstarších britských plemen. Jeho předek byl chapmanův kůň, který byl malý, odolný a silný. Křížením s berbery a plnokrevníky vznikl dnešní Cleveland Bay. Důležitými hřebci byli Jalep, pravnuk Godolphin Barba a Manica. V 17. a 18. století se cleveland využíval jako kočárový kůň, později byl vytlačen rychlejším yorkshirským kočárovým koněm. Počet Clevelandů se dramaticky snížil a v druhé polovině 20. století zbyli už jen 4 plemení hřebci. Jednoho z nich, Mulgrave Supreme, koupila anglická královna Alžběta II. a počet těchto zvířat opět stoupl.

Tělesná stavba plemene Cleveland Bay

Hlava je španělského typu, krk je svalnatý a obloukovitý. Plece jsou svalnaté, hřbet je delší a rovný, záď je skloněná a silná. Končetiny jsou krátké, pevné, bez rousů. Srst může být jen hnědá, možná je pouze malá bílá hvězda na hlavě. V kohoutku dorůstají v průměru 165 cm.

Využití plemene Cleveland Bay

Cleveland Bay je původně kočárové plemeno a jako takové několik století používané. Dnes se využívá spíše na hony i jako jezdecký kůň. Na anglickém královském dvoře se dodnes zapřahají do kočárů.

Povaha plemene Cleveland Bay

Cleveland Bay je klidné a citlivé plemeno s klidnou, vyrovnanou povahou. Je ale i odvážný a živý s příjemným temperamentem. Je spolehlivý, dobře ovladatelný a učenlivý.