Přihlášení uživatele
Čtvrtek 18.04.2024 . Svátek má Valerie, Verner, Valerián, a Valer.
Zábava Encyklopedie Hry

Clydesdale

Název: Clydesdale
Původ: Skotsko
Výška: 160 - 180 cm
Barva: hnědák
Kategorie: Chladnokrevníci

Historie plemene Clydesdale

Toto plemeno vzniklo ve Skotsku v 18. století, kde nahradilo shirského koně. Jeho předci byli původní odolní koně, belgičtí chladnokrevníci a flemish. Zakladatel tohoto plemene byl hřebec jménem Blaze. Clydesdalští koně rychle získali oblibu kvůli své síle. Křížením s shirskými koňmi získalo clydesdalové na mohutnosti. Roku 1877 byla založena společnost Clydesdale Horse Society a clydesdalové se tak stali prvním tažným plemenem, které mělo v Británii vlastní společnost.

Povaha plemene Clydesdale

Hlava je atraktivní s rovným profilem a velkýma, inteligentníma očima. Krk je obloukovitý, plece skloněné. Hrudník je klenutý. Hřbet je krátký, záď svalnatá s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou silné, mají husté rousy a velká kopyta. Srst je hnědá s velkými odznaky sahajícími až na břicho. V kohoutku dorůstají 160 - 180 cm.

Využití plemene Clydesdale

Clydesdalové jsou maskotem týmu Budweiser Clydesdale. Dříve to byl vyhledávaný pracovní kůň, postupně však dostává spíše reprezentativní funkci. Dodnes je ale můžeme vidět v zemědělství.

Povaha plemene Clydesdale

Clydesdalové jsou silní, inteligentní a líbiví koně. Jsou také klidní, vytrvalí a učenliví. Jsou velmi ochotní a ovladatelní.