Přihlášení uživatele
Čtvrtek 18.04.2024 . Svátek má Valerie, Verner, Valerián, a Valer.
Zábava Encyklopedie Hry

Hackney

Název: Hackney
Původ: Velká Británie
Výška: 140 – 158 cm
Barva: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Kategorie: Teplokrevníci

Historie plemene Hackney

Plemeno vzniklo v 18. století křížením norfolkského a yorkshirského klusáka. Norfolkové byli známí svým velmi rychlým klusem a podíleli se na vzniku velkého množství plemen. Hackney za svůj vznik vděčí rodině Ramsdalů, kteří vlastnili norfolkéhřebce Wroot's Pretender a Phenomenon. Ty křížili s yorkshirskými klisnami. Roku 1833 byla založena plemenná kniha Hackney Horse. Hackney na rozdíl od norfolků a yorkshirských klusáků dokázal přežít nástup železnice a to díky svému atraktivnímu vzhledu a extrémně vysoké akci předních končetin. To přesunulo původně pracovní plemeno do přehlídkových kruhů.

Povaha plemene Hackney

Hlava je jemná s mírným klabonosem, krk je silný s menším hřebenem, vysoko nasazený. Hrudník není moc hluboký, plece jsou silné a umožňují vysokou akci předních nohou. Hřbet je kompaktní, záď silná s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné s výraznými klouby, kopyta jsou tvrdá. Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku dorůstají 140 – 158 cm.

Využití plemene Hackney

Hackney je využíván jako atraktivní klusák na přehlídkách. Může se také zapřáhnout do lehkých bryček a je to také dobrý jezdecký kůň. Ve sportu vynikl hlavně v parkúrovém skákání díky svému přirozenému skokovému nadání.

Povaha plemene Hackney

Hackney je živý, vytrvalý kůň s přátelskou a učenlivou povahou. Většinou je dobře ovladatelný, ochotný a pracovitý.