Přihlášení uživatele
Čtvrtek 18.04.2024 . Svátek má Valerie, Verner, Valerián, a Valer.
Zábava Encyklopedie Hry

Lusitano

Název: Lusitano
Původ: Portugalsko
Výška: 150 – 160 cm
Barva: bělouš, hnědák, ryzák, vraník, palomino, plavák
Kategorie: Barokní koně

Historie plemene Lusitano

Název plemene je odvozem od latinského názvu Portugalska: lusitania. Jeho předci jsou španělští koně a dá se říct, že lusitani jsou pouze mírně odlišnou linií španělů. Odlišný název a tím i status plemene získali až v roce 1966. Od španělských koní se liší v několika znacích, Nejdůležitější jsou delší končetiny a tím i větší mrštnost a rychlost lusitanů. Díky tomu se stal jezdeckým koněm toreadorů při býčích zápasech. Tradičně se považuje za velkou ostudu, je-li kůň býkem zraněn.

Povaha plemene Lusitano

Na rozdíl os španělského koně má lusitano klabonosou hlavu. Krk je krátký a klenutý. Hrudník je široký, lopatky strmé. Hřbet je krátký a pevný, záď zakulacená a svalnatá s nízko posazeným ocasem. Končetiny jsou delší, pevné s dobrými klouby, kopyta jsou tvrdá a kvalitní. Srst může mít kteroukoli barvu, nesmí se však vyskytnout strakáči. V kohoutku mají 150 až 160 cm.

Využití plemene Lusitano

Lusitano je stejně jako španělský kůň původně kočárovým koněm. Později se využíval jako jezdecké zvíře při koridách, kde byl velmi oblíbený. Dnes jsou to všestranní jezdečtí koně s nadáním pro drezúru.

Povaha plemene Lusitano

Lusitani jsou rozvážní a klidní koně schopni rychle reagovat. Jsou hbití a vytrvalí. Jsou také inteligentní a učenliví.