Přihlášení uživatele
Pondělí 15.07.2024. Svátek má Egon a Jindřich
Zábava Encyklopedie Hry

Nonius

Název: Nonius
Původ: Maďarsko
Výška: 147 – 165 cm
Barva: hnědák, vraník
Kategorie: Teplokrevníci

Historie plemene Nonius

Plemeno vzniklo v 19. století v Maďarsku. Jeho předek byl hřebec Nonius Senior, který se po napoleonských válkách dostal do prestižního maďarského hřebčína v Mezöhegyes, kde působil 22 let. Založil zde kmen Nonius, který měl krev anglického plnokrevníka, norfolského klusáka a normanského koně. Nonius Senior nebyl exteriérově zvlášť kvalitní hřebec, tyto vady však nepřenášel na potomstvo. Později byli přikříženi anglickými plnokrevníky kvůli zjemnění nového plemene. Vznikly dvě linie: těžší kůň vhodný k práci v zemědělství a lehčí jezdecký kůň. Ve 20. století byli opět zkříženi s plnokrevníky a tak byl vyšlechtěn výborný sportovní kůň.

Tělesná stavba plemene Nonius

Hlava je dlouhá s rovným profilem, krk je svalnatý, mírně klenutý. Lopatky jsou strmé a plece silné. Hrudník je hluboký, hřbet je dlouhý a široký. Záď je skloněná a svalnatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné s dobrými kopyty. Srst je tmavě hnědá nebo černá. V kohoutku dorůstají 147 – 165 cm.

Využití plemene Nonius

Původně pracovní kůň se stal vynikajícím sportovním koněm. Jsou dobří i jako rekreační jezdečtí koně.

Povaha plemene Nonius

Nonius je klidný, pracovitý a ochotný. Je silný, odolný s živým, energickým temperamentem. Má dobré předpoklady pro skokové soutěže.