Přihlášení uživatele
Čtvrtek 18.04.2024 . Svátek má Valerie, Verner, Valerián, a Valer.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Encyklopedie » Plemena koní » Teplokrevníci » Oldenburgský teplokrevník

Oldenburgský teplokrevník

Název: Oldenburgský teplokrevník
Původ: Německo
Výška: 165 – 175 cm
Barva: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Kategorie: Teplokrevníci

Historie plemene Oldenburgský teplokrevník

Počátky plemene sahají do 17. století. Původně to byl velký kočárový kůň využívaný i v zemědělství. Jeho předci byli španělští, neapolští a východofríští koně. Významný byl bílý španělský hřebec Kranich. První oldenburgové byli pravděpodobně podobní kladrubskému koni. V 18. století se křížili s berbery, anglickými plnokrevníky a Norfolk Roadstery. Tím vzniklo lehčí jezdecké zvíře používané v armádě. Na konci 19. století byli opět použiti angličtí plnokrevníci, clevelandští hnědáci, hannoverští teplokrevníci a normandští koně. Tím vznikl oldenburg dnešního typu. Během světových válek však utrpěl velké ztráty a proto byli opět použiti angličtí plnokrevníci. Vznikl tak všestranný sportovní a jezdecký kůň.

Povaha plemene Oldenburgský teplokrevník

Tělesný rámec je mohutnější než u ostatních teplokrevníků. Hlava je líbivá, někdy klabonosá, krk je svalnatý, plece silné a lopatky mírně skloněné. Hrudník je hluboký, hřbet delší a rovný. Záď je svalnatá, končetiny jsou pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty. Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku mívají 165 – 175 cm.

Využití plemene Oldenburgský teplokrevník

Oldenburgský teplokrevník je velmi dobrý skokan dosahující velké úspěchy. Je úspěšný i v drezúře a při křížení s anglickými plnokrevníky vznikne výdorný kůň pro military. Dodnes je využíván i jako kočárový kůň.

Povaha plemene Oldenburgský teplokrevník

Oldenburg je přátelský, ochotný, učenlivý a dobře ovladatelný. Je také siný s nadáním pro parkúr i drezúru. Má energický temperament.