Přihlášení uživatele
Čtvrtek 18.04.2024 . Svátek má Valerie, Verner, Valerián, a Valer.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Encyklopedie » Plemena koní » Teplokrevníci » Orlovský klusák

Orlovský klusák

Název: Orlovský klusák
Původ: Rusko
Výška: 160 cm
Barva: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Kategorie: Teplokrevníci

Historie plemene Orlovský klusák

Původ plemene sahá do 18. století v hřebčíně Chrenovoje. Jeho předek byl bílý arabský hřebec Smetanka, který po připuštění s dánskou klisnou dal hřebce Polkan I, otce hřebce Bars I. Ten připouštěl arabské, holandské, dánské a meklenburgské klisny. Vznikl kočárový kůň a vynikající klusák. Začátkem 20. století se křížili s americkými klusáky. Tito koně nejsou v klusáckých dostizích nijak rychlí a používají se jen v jednom ruském dostihu v Orlově.

Povaha plemene Orlovský klusák

Hlava je atraktivní plnokrevného typu, krk je svalnatý a klenutý. Lopatky jsou strmé a plece silné. Hřbet je delší a rovný, záď je skloněná a silná. Končetiny jsou dlouhé, pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty. Srst je většinou bílá, ale může být i hnědák, ryzák nebo vraník. Průměrně v kohoutku měří 160 cm.

Využití plemene Orlovský klusák

Orlovský klusák je elegantní kůň na klusácké dostihy, není však dostatečně rychlý. V Rusku se tradičně zapřahá do ruské trojky a je také používán v chovu jiných plemen.

Povaha plemene Orlovský klusák

Orlovský klusák nezdědil po anglickém plnokrevníku vznětlivou povahu, je mírný, učenlivý, ochotný a dobře ovladatelný. Je také silný a vytrvalý.