Přihlášení uživatele
Čtvrtek 18.04.2024 . Svátek má Valerie, Verner, Valerián, a Valer.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Encyklopedie » Plemena koní » Teplokrevníci » Velkopolský kůň

Velkopolský kůň

Název: Velkopolský kůň
Původ: Polsko
Výška: 160 – 165 cm
Barva: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Kategorie: Teplokrevníci

Historie plemene Velkopolský kůň

Původ plemene sahá do 19. století . Jeho předci byli polská plemena Pozan a Masuren. Díky nim má v sobě velkopolský kůň krev arabských, hannoverských a trakénských koní. Později se ještě křížili s angloaraby, arabskými a anglickými plnokrevníky. Vzniklo tak všestranné, kvalitní plemeno sportovních koní. Dodnes se chová ve dvou liniích. Lehčí je vhodná ke sportu, těžší k rekreačnímu ježdění a lehkému zápřahu.

Povaha plemene Velkopolský kůň

Hlava je jemná, plnokrevného typu, krk je delší a klenutý. Lopatky jsou skloněné. Hřbet je delší a rovný, záď skloněná, svalnatá s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné, s dobrými klouby a tvrdými kopyty. Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku měří 160 – 165 cm.

Využití plemene Velkopolský kůň

Velkopolský kůň je vynikajícím sportovním koněm, i když zatím ještě není moc vidět. Těžší linie se dá použít do lehčího zápřahu i pro turistické a rekreační ježdění.

Povaha plemene Velkopolský kůň

Velkopolský kůň má vynikající povahu. Je klidný, laskavý, inteligentní a učenlivý. Je také silný, vytrvalý s přirozeným talentem pro většinu dnešních sportovních odvětví.