Přihlášení uživatele
Úterý 06.06.2023. Svátek má Norbert, Norman, Norberta, Persida, a Perzida.
Zábava Encyklopedie Soutěže
CyberServer » Encyklopedie » Plemena psů » Teriéři » Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Název: Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)
Oficiální název: Bulteriér, Bullteriér, Bull Terrier
Zkratka: BT
Použití: Služební pes
FCI: III - Teriéři - 3 - Psi typu bulteriéra

Je to středně velký, mimořádně svalnatý a mohutný pes a hlubokým a širokým hrudníkem. Má dlouhou, silnou, vejčitou hlavu s mírně klabonosým profilem. Uši má tenké, malé a vzpřímené. Jeho zuby mají nůžkový skus – horní řezáky těsně přesahují přes spodní. Nohy má rovné, se silnými kostmi a mohutnými stehny. Ocas je krátký, špičatý, nízko nasazený a vodorovně nesený.

Výška plemene Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Není stanoven výškový limit, ale pes musí působit dojmem maximální substance odpovídající kvalitě a pohlaví. Bulteriér má však v kohoutku průměrně 53 až 55 cm.

Váha plemene Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Není stanoven váhový limit, ale pes musí působit dojmem maximální substance odpovídající kvalitě a pohlaví. Průměrně však váží v rozmezí 24 až 30 kg.

Srst plemene Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

Krátká, tvrdá, přiléhavá a s mírným leskem.

Barva srsti

Čistě bílé nebo různo-barevné, ale barevné plochy musí převládat. Nežádoucí je jen modré a játrově hnědé zbarvení.

Historie plemene Bulteriér (Bullteriér, Bull Terrier)

V 18. století chtěli chovatelé získat psa vhodného pro psí zápasy a pro dávení krys na čas, a tak zkřížili buldoky s různými teriéry. Pak přidali vipety a anglické zakrslé teriéry, aby k dravosti a síle přidali rychlost a pohyblivost. Kolem roku 1860 ještě přidali krev anglických bílých teriérů a snad i dalmatinů a španělských ohařů. Díky tomuto všemu byl vyšlechtěn bílý, dobře svalnatý pes, s úzkou hlavou a kratšími nohami. V 1. polovině 20. století byli vyšlechtěni i bulteriéři s jiným zbarvením, neboť bílá barva je často spojena s genetickými vadami.