Přihlášení uživatele
Zábava Encyklopedie Hry

Dobrman

Název: Dobrman
Oficiální název: Dobermann
FCI Číslo: 143

Svalnatý, štíhlý, s elegantními liniemi a čtvercovou stavbou těla. Má dobře vyvinutý hrudník a vtažené břicho. Hlavu má dlouhou s tupým klínovitým profilem. Uši jsou malé, vysoko nasazené a překlopené nebo vztyčené. Nohy má rovné a silné. Ocas je nasazen v linii hřbetu a kupírován, tam kde je to povoleno.

Povaha plemene Dobrman

Inteligentní, silný, dobrý hlídač a obranář. V rodině přítulný a milý k dětem. Potřebuje však pevnou ruku a dobrý výcvik, aby se neprojevila jeho skrytá útočnost.

Výška plemene Dobrman

Pes 40 - 45 kg. Fena 32 - 35 kg.

Srst plemene Dobrman

Krátká, hladká, tvrdá a těsně přiléhající k tělu.

Barva srsti

Černé, hnědé, modré nebo plavé, s rezavým pálením nad očima, tlamě, hrdle, hrudi, nohou a pod ocasem.

Historie plemene Dobrman

Dobrman byl vyšlechtěn křížením různých plemen ve druhé polovině 19. století a to tak, aby z něho byl dokonalý hlídač a obranář. Využíval a využívá se jako hlídač, strážní pes, policejní pes, ale může být i stopařem či ovčáckým psem.

Výhody - proč si pořídit plemeno Dobrman

Vynikající ochranářské schopnosti a loajalitu k rodině, vysokou inteligenci a schopnost rychle se učit, což usnadňuje trénink. Dobermani jsou také známí svou odvahou a spolehlivostí jako hlídací a pracovní psi. Díky své energii a výdrži jsou skvělí společníci pro sportovní aktivity a poskytují rodině pevný a bezpečný pocit.

Nevýhody - proč si nepořizovat plemeno Dobrman

Vyšší úroveň aktivity a potřeba intenzivního cvičení a stimulace, což vyžaduje angažovanost majitelů. Může se vyskytovat také sklon k dominanci a agresivitě u jedinců s nevhodným chováním nebo nedostatečným vedením. Dobermani mohou být nároční na socializaci a potřebují důsledný trénink a správné vedení, aby se vyvarovali nežádoucího chování.

Dobrman