Skotský setr, Gordonsetr

Skotský setr, Gordonsetr Název: Skotský setr, Gordonsetr

Oficiální název: Skotský setr, Gordonsetr
Zkratka: GS

FCI číslo: 6
FCI skupina: VII. - Ohaři
FCI sekce: 2 - Britští a irští

Historie
Anglický, irský i gordensetr pochází z různých španělů a ohařů. Jednotlivá plemena setrů od sebe nebyla prakticky ještě na konci 18. století rozlišována. K rozlišení plemen setrů došlo až na základě jejich charakteristického zbarvení a to v polovině 19. století.

Skotský setr, Gordonsetr

Popis
Je to pes s elegantním vzhledem i pohybem, který má hluboký, poměrně úzký hrudník a rovný hřbet. Dlouhou hlavu s hlubokým na konci hranatým nosem nese vysoko. Uši má středně velké, nízko zavěšené a přitisknuté k hlavě. Nohy má rovné a svalnaté. Jeho ocas je středně dlouhý, nízko nasazený a nesený v úrovni nebo pod úrovní hřbetu.

Výška
Pes má v kohoutku 66 cm. Fena má v kohoutku 62 cm.

Váha
Pes váží 29,5 kg. Fena váží 25,5 kg.

Srst
Na hlavě a předních stranách nohou má srst krátkou. Na krku, zádech a na bocích dlouhou, měkkou, rovnou nebo zlehka vlnitou. Na uších, spodní části hrudi a na zadních stranách končetin vytváří dlouhá srst závěsy.

Barva srsti
Černé s jasným, rezavě červeným a zřetelně ohraničeným pálením.

Povaha
Je to milí, inteligentní, přátelský pes s klidnější povahou než ostatní setři. Má rád společnost lidí, dětí i domácích zvířat. Je největší, nejsilnější a nejodolnější ze všech setrů, který je při lovu pomalejší, ale za to pracuje soustavněji.

Využití
Je ideálním domácím společníkem, ale i loveckým psem.

Skotský setr, Gordonsetr