Přihlášení uživatele
Pondělí 15.04.2024 . Svátek má Anastázie, Stáza, Oktavián, a Anastáz.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Zábava » Citáty » Aškenazy Ludvík

Aškenazy Ludvík - Citáty

Ludvík Aškenazy

(24. února 1921 Český Těšín – 18. března 1986 Bolzano, Itálie)

Životopis:  Ludvík Aškenazy byl český spisovatel, reportér a rozhlasový pracovník, který polovinu svého života prožil v emigraci.

Ludvík Aškenazy pocházel z česko-židovské rodiny v Českém Těšíně a jeho tvorbu to později významně ovlivnilo. Maturitu složil roku 1939 v polské Stanislavi, tehdy právě zabrané SSSR. Pak studoval v polském Lvově slovanskou filologii. Za druhé světové války působil v 1. československém armádním sboru v SSSR vedeném Ludvíkem Svobodou, bojoval i u Sokolova. S naším vojskem se vrátil do vlasti a hned po návratu, v květnu 1945, se seznámil a poté oženil s Leonií Mannovou, dcerou německého spisovatele Heinricha Manna. Narodili se jim synové Heinrich (Jindřich) a Ludwig Mann, pozdější režiséři.

Po roce 1945 působil až do začátku 50. let v pražském rozhlase jako reportér a zahraničně politický komentátor. Později byl spisovatelem na volné noze.

Roku 1968 emigroval s rodinou do západního Německa, dál byl spisovatelem na volné noze, po nějaké době obcházel nutný překlad z češtiny a začal psát německy. Až do roku 1976 žil v Mnichově. Pak se odstěhoval do Itálie, kde roku 1986 ve věku 65 let v Bolzanu zemřel.

Značná část autorovy pozůstalosti (cca 26 krabic písemností) je uchovávána v Německém literárním archivu v Marbachu am Neckar. Mezi archivovanými dokumenty nechybí původní české a německé texty v nejrůznějších verzích, dále překlady autorových textů do němčiny či rozsáhlá korespondence.

Citáty od autora Aškenazy Ludvík

U žen má poslední slovo ten, kdo vytrvá.

Autor: Aškenazy Ludvík
1