Přihlášení uživatele
Pondělí 24.06.2024 . Svátek má Jan, Jonatan, a Dejan.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Zábava » Citáty » Cervantes y Saavedra Miguel de

Cervantes y Saavedra Miguel de - Citáty

Miguel de Cervantes y Saavedra

(29. září 1547 Alcalá de Henares – 22. dubna 1616, Madrid)

Životopis: Miguel de Cervantes y Saavedra byl španělský voják, básník a spisovatel.

Cervantes pocházel z rodiny zchudlého šlechtice jako šestý syn z osmi dětí. V mládí ztratil levou ruku v námořní bitvě u Lepanta (1571, pobřeží Řecka). Po dalších letech ve španělském námořnictvu byl Cervantes v červnu 1575 zajat alžírskými piráty a odvlečen jako otrok do Alžírska. Až po pěti letech a několika neúspěšných pokusech o útěk byl v r. 1580 s pomocí rodičů a Řádu trinitářů vykoupen a vrátil se 19. září zpět do Španělska.

Jeho první divadelní hra "Los tratos de Argel", v níž zpracoval své zkušenosti ze zajetí, zůstala bez povšimnutí. Byl velmi zadlužený a pokusil se jako spisovatel vydělat nějaké peníze. R. 1584 vyšel jeho první román "La Primera parte de la Galatea". V témže roce se oženil s 18 let mladší Catalinou de Salazar y Palacios, dcerou bohatého sedláka. Tento svazek zůstal bezdětný, ale měl z románku s herečkou Anou Franca de Rojas dceru, Isabel de Saavedra. Koncem 80. let odešel od manželky. Pracoval mimo jiné jako výběrčí daní, musel ale pro zpronevěru od státních peněz 1597/1598 a 1602 opět do věznice.

Zemřel v bídě roku 1616. Své bohaté lidské i umělecké zkušenosti uplatnil v románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Dva díly tohoto románu mu zajistily světovou proslulost.

17. března 2015 španělští forenzní vědci oznámili, že po čtyřech stech letech objevili Cervantesův hrob společně s ostatky jeho manželky a dalších lidí v Convento de las Trinitarias Descalzas v Madridu.

Citáty od autora Cervantes y Saavedra Miguel de

Kdykoli nás postihne neštěstí, nechává štěstěna potevřená dvířka pro lepší časy.

Autor: Cervantes y Saavedra Miguel de
Čestní muži se žení rychle, moudří nikdy.

Autor: Cervantes y Saavedra Miguel de
Není tak těžké za přítele umřít, jako najít takového, aby umírat stálo za to.

Autor: Cervantes y Saavedra Miguel de
Je krásné něčemu velet, i kdyby to bylo jen stádo dobytka.

Autor: Cervantes y Saavedra Miguel de
1