Přihlášení uživatele
Úterý 05.12.2023 . Svátek má Jitka, Liana, a Abigail.
Citáty Zábava Encyklopedie Soutěže
CyberServer » Zábava » Citáty » Congreve William

Congreve William - Citáty

William Congreve

(24. ledna 1670, Bardsey, Anglie – 19. ledna 1729, Londýn, Anglie)

Životopis: William Congreve byl anglický dramatik a básník.

William Congreve byl synem důstojníka, který byl převelen v roce 1674 do Irska. Zde také Congrave absolvoval dublinskou Trinity College. Zde poznal a spřátelil se s Jonathanem Swiftem. V roce 1689 se vrátil do Anglie. Po dva roky si zvykal na nové prostředí a v roce 1691 se zapsal jako student práv v londýnském Middle Temple. 

Během studií William Congreve vydal v roce 1692 pod pseudonymem Cleophil parodii na tehdejší módní romány - Incognita; or Love and Duty Reconcil´d /1962, Incognita, aneb smíření lásky a povinností/. Uchýlil se pod patronát Johna Drydena, zkušenějšího autora satirických básní a s ním velmi úzce spolupracoval v následujicích letech.

Dramatickou tvorbu zahájil William Congreve úspěšnou komediální hrou The Old Bachelor /1693, Starý mládenec/. Na bouřlivý ohlas a reakci diváků následovaly v poměrně rychlém sledu další komedie - The Double Dealer /1694, Obojetník/, a Love for Love /1695, Láska za lásku/. V roce 1695 se stal jedním z manažérů londýnského divadla Lincoln´s Inn Fields. Současně na sebe převzal povinnost spojenou s touto funkcí, napsat vždy jednou ročně novou hru. Závazek však nedodržel. 

V roce 1697 byla uvedena jeho jediná tragédie, velmi úspěšná a často hraná The Mourning Bride /1697,Truchlící nevěsta/. Po delší odmlce napsal William Congreve svou vůbec nejlepší komedii - The Way Of The World /1700, Tak to na tom světě chodí/, která byla hrána i v českých divadlech. Tato komedie nebyla ve své době jednoznačně diváky přijímána, jako ty předchozí. Především hlavní důvod spočíval v tom, že Congreve poukazoval na nízkou morálku aristokratického publika. Vysmíval se tomu, jak bezduše přejímá francouzské zvyky, vážících si více majetku a sexu, než-li upřímných citů. Vysmíval se také pokrytectví a přetvářce, všude přítomnému cynismu.

Z anglických dramatiků má nejblíže k Moliérovi. William Congrave se pak již nevracel k dramatické tvorbě, ale výslovně se věnoval překladům poezie a vlastní básnické tvorbě. Zemřel 19.1.1729 v Londýně ve věku nedožitých 59 let.

Citáty od autora Congreve William

Pravá krása má v sobě cosi, co hrubec neocení.

Autor: Congreve William
1