Přihlášení uživatele
Pondělí 15.04.2024 . Svátek má Anastázie, Stáza, Oktavián, a Anastáz.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Zábava » Citáty » Dietrich Marlene

Dietrich Marlene - Citáty

Marlene Dietrichová

(27. prosince 1901 Berlín Schoneberg – 6. května 1992, Paříž)

Životopis: Marlene Dietrichová byla německo-americká herečka a zpěvačka německého původu.

Před hlavní rolí ve filmu Café Elektric hrála v několika němých filmech. Do snímku režírovaného Gustavem Učickým ji obsadil hrabě Saša Kolowrat, producent společnosti Sascha-Film a zakladatel rakouského filmového průmyslu. Filmovou slávu získala po své hlavní roli ve filmu Já líbám ruku Vám, madam, do kterého ji angažoval režisér moravského původu, rodák z Kroměříže Robert Land (1887–1942). Od té doby hrála už jen samé hlavní role. Na počátku 30. let 20. století se stala mezinárodně známou a byla také jednou z prvních německých hereček pracujících v Hollywoodu. V prosinci 1924 se jí narodila dcera Maria Riva. V roce 1933 emigrovala do USA a v roce 1939 získala americké státní občanství.

V letech 1944 až 1945 společně s mnoha dalšími americkými umělci vstoupila do Armády USA a zúčastnila se 2. světové války v Evropě. V propůjčené hodnosti kapitánky vystupovala u spojeneckých bojových útvarů a působila zde též jakožto příležitostná tlumočnice z němčiny do angličtiny.

Krátce navštívila i území Československa, v Ústí nad Labem v městské části Střekov žili rodiče jejího manžela Rudolfa Siebera, navštívila před válkou i zdejší divadlo. Do Čech se pak na krátko vrátila s americkou armádou, jako tlumočnice.

O svém životě napsala autobiografickou vzpomínkovou knihu, její životní příběh byl také úspěšně zfilmován. Tento film je natočen podle vzpomínek dcery Marlene Dietrichové a jmenuje se Marlene, do kin přišel v roce 2000.

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Citáty od autora Dietrich Marlene

Přátelé jsou lidé, kterým nevadí, zavoláte-li je třeba ve čtyři hodiny ráno.

Autor: Dietrich Marlene
1