Přihlášení uživatele
Čtvrtek 07.12.2023 . Svátek má Benjamín, a Ambrož.
Citáty Zábava Encyklopedie Soutěže
CyberServer » Zábava » Citáty » Heine Heinrich

Heine Heinrich - Citáty

Heinrich Heine

 (13. prosince 1797 Düsseldorf – 17. února 1856 Paříž)

Životopis: Celým jménem Christian Johann Heinrich Heine, vlastním jménem Harry Heine, byl německý prozaik, básník, publicista a esejista, představitel hnutí Junges Deutschland v období romantismu.

 Heinrich Heine Pocházel z rodiny drobného židovského obchodníka. Vystudoval lyceum a měl se stát obchodníkem. Pracoval u svého zámožného strýce v Hamburku a ve Frankfurtu,ale velké nadání k obchodování nejevil. Rodina jej proto poslala do Bonnu a Göttingenu na studium práv. Židovství opustil a stal se protestantem. Od roku 1831 žil v pařížské emigraci (snažil se sblížit francouzskou a německou kulturu), jeho díla byla v Německu zakázána. Zde se roku 1843 seznámil a spřátelil s Karlem Marxem, s nímž vedl během jeho pařížského období rozsáhlé politické diskuse. Heine sympatizoval se socialistickými myšlenkami, obával se však nebezpečného vlivu komunistických idejí pro kulturu. Zastával liberalistické myšlenky, ve svých básních kritizoval církev, absolutismus, militarismus a pokryteckou morálku svých současníků. Měl sklony k pesimismu, cynismu a ironii; od roku 1848 byl Heinrich Heine těžce nemocen a v posledních letech života zcela ochrnul.

Jeho styl vyhovoval českým obrozeneckým básníkům, inspiroval zejména Jana Nerudu, J.V. Friče, Sládka, Sabinu, Karla Havlíčka Borovského, Fráňu Šrámka a Františka Gellnera.

Citáty od autora Heine Heinrich

Co je to výprask, ví každý z nás dost přesně, ale co je to láska, to nikdo pořádně neví.

Autor: Heine Heinrich
Slova jsou stvořená k tomu, aby zakrývala naše myšlenky.

Autor: Heine Heinrich
Manželství je moře, pro které dosud nevynalezli žádný kompas.

Autor: Heine Heinrich
Tam kde se pálí knihy, posléze se upalují lidé.

Autor: Heine Heinrich
Jedni čtou, aby si zapamatovali, druzí proto, aby zapomněli.

Autor: Heine Heinrich
Soulož by neměla být dílem okamžiku, živelným vybitím, poskytujícím záblesk slasti. Měla by naopak být promyšleným konáním, poskytujícím zaměstnání na celý večer.

Autor: Heine Heinrich
Kdykoliv jsem odolal pokušení, bylo mi krásně, ale kdykoliv jsem mu podlehl, bylo to krásnější.

Autor: Heine Heinrich
1