Přihlášení uživatele
Neděle 26.05.2024 . Svátek má Filip, Filipa, a Filipína.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Zábava » Citáty » Kant Immanuel

Kant Immanuel - Citáty

Immanuel Kant

(22. dubna 1724 Královec – 12. února 1804 Královec)

Životopis:  Immanuel Kant byl německý filosof, jeden z nejvýznamnějších evropských myslitelů a poslední z představitelů osvícenství. Jeho Kritikou čistého rozumu začíná nové pojetí filosofie, zejména v epistemologii (teorii poznání) a v etice. Kant významně ovlivnil pozdější romantické a idealistické filosofy 19. století a novější filosofii vůbec.

Kant se narodil jako čtvrté dítě ve zbožné pietistické rodině drobného řemeslníka a celý život prožil v okolí Královce ve východním Prusku (Königsberg, dnes Kaliningrad v Rusku); z jeho osmi sourozenců se však jen čtyři dožili dospělého věku. Byl drobné až neduživé postavy, byl však velmi společenský a sám na sebe poměrně přísný. Od roku 1740 studoval na zdejší univerzitě filosofii, přírodní vědy a matematiku. Roku 1746 mu zemřel otec a univerzita odmítla jeho disertační práci, takže se řadu let živil jako vychovatel v okolí Královce. Po návratu na univerzitu vydal práci o „Obecných dějinách přírody a teorii oblohy“ (1755) a téhož roku se habilitoval spisem „O prvních zásadách metafyzického poznání“. Přednášel logiku, morální filosofii a metafyziku a jako úvod ke studiu filosofie fyziku, geografii a antropologii. V následujících letech odmítl několik pozvání na různé univerzity, až se roku 1770 stal profesorem logiky a metafyziky v Královci, kde byl pak dvakrát rektorem. 1787 byl přijat do Pruské akademie věd, v posledním období života měl však značné nesnáze s pruskou cenzurou.

Kant se řídil přesným denním rozvrhem: vstával v pět hodin, dopoledne přednášel, k obědu často zval hosty a odpoledne chodil na procházku po známé „Cestě filosofů“. Pokud se ale líčí jako profesorský pedant, je to přehnané. Hrával velmi dobře karty i kulečník a ve společnosti byl velice oblíbený, zejména jako skvělý vypravěč. Také na jeho přednášky vzpomínali jeho žáci s nadšením: Kant byl vtipný a hlavně vedl své posluchače k samostatnému myšlení. Dožil se téměř 80 let a byl pohřben v Královeckém dómu, později zničeném a dnes obnoveném.

Citáty od autora Kant Immanuel

Člověku, který si zlomil nohu, můžeme v jeho neštěstí pomoci tím, že ho přesvědčíme jak snadno si mohl zlámat vaz.

Autor: Kant Immanuel
Odvaž se používat vlastní rozum!

Autor: Kant Immanuel
Pokud zanikne spravedlnost, není žádný důvod, aby lidé žili na Zemi.

Autor: Kant Immanuel
Čím více máme lásky, tím lehčeji projdeme světem.

Autor: Kant Immanuel
Spal jsem a snil, že život je krása. Probudil jsem se a zjistil, že je to povinnost.

Autor: Kant Immanuel
Postupuj podle takových zásad, u nichž bys mohl jednoznačně žádat, aby se staly všeobecnými zákony.

Autor: Kant Immanuel
I ta nejupřímnější žena skrývá na dně svého srdce nějaké tajemství.

Autor: Kant Immanuel
Ženy jsou jako španělské domy: mají mnoho dveří a málo oken. Je snažší vniknout do jejich srdcí, než do nich nahlédnout.

Autor: Kant Immanuel
Nejméně se bojí smrti ti, jejichž život má největší cenu.

Autor: Kant Immanuel
To, že nemám něco dobrého, co bych býval mohl mít, mě zdaleka nebolí tolik jako to, že už nemám něco, co jsem měl.

Autor: Kant Immanuel