Přihlášení uživatele
Pondělí 04.03.2024 . Svátek má Stela, Jadranka, a Jadrana.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Zábava » Citáty » Lichtenberg Georg

Lichtenberg Georg - Citáty

Georg Christoph Lichtenberg

 (1. července 1742, Ober-Ramstadt u Darmstadtu – 24. února 1799, Göttingen)

Životopis: Georg Christoph Lichtenberg byl německý osvícenecký aforista, fyzik, astronom a matematik.

Georg Christoph Lichtenberg  se narodil jako nejmladší ze 17 dětí výjimečně vědecky vzdělaného luterského pastora. Byl velmi drobné postavy a celý život trpěl hrbem, který mu později ztěžoval i dýchání. Absolvoval "latinskou školu" (gymnázium) v Darmstadtu a s podporou hessenského vévody od roku 1763 studoval na univerzitě v Göttingen, kde se roku 1769 stal mimořádným a od roku 1775 řádným profesorem experimentální fyziky, matematiky a astronomie. Na pozvání svých žáků Georg Christoph Lichtenberg dvakrát navštívil Anglii v letech 1770 a 1774-1775, kde byl srdečně přijat králem Jiřím III., který mu nabídl místo profesora filosofie. Ze svých cest publikoval Dopisy z Anglie a byl známým, i když také kritickým anglofilem.

Jako jeden z prvních, kdo své přednášky doplňoval experimenty, si získal nejen oblibu u studentů, ale i celoevropskou pověst. Georg Christoph Lichtenberg si dopisoval s mnoha významnými osobami své doby, včetně J. W. Goetha a I. Kanta, matematik Carl Friedrich Gauss navštěvoval jeho přednášky a roku 1783 ho v Göttingen navštívil italský fyzik Alessandro Volta. Roku 1793 byl zvolen členem Royal Society v Londýně.

V životě měl Georg Christoph Lichtenberg několik lásek, s mladou M. Stechardovou žil až do její smrti 1782, od roku 1783 žil s M. Kellnerovou (1768-1848), s níž se 1789 oženil a měl s ní šest dětí.

Citáty od autora Lichtenberg Georg

Bezpečným znakem dobré knihy je, že se nám líbí o to víc, o co jsme starší.

Autor: Lichtenberg Georg
Je mnoho lidí, kteří čtou jen proto, aby nemuseli přemýšlet.

Autor: Lichtenberg Georg
1