Přihlášení uživatele
Neděle 26.05.2024 . Svátek má Filip, Filipa, a Filipína.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Zábava » Citáty » Longfellow Henry Wadsworth

Longfellow Henry Wadsworth - Citáty

Henry Wadsworth Longfellow

(27. února 1807, Portland, Maine – 24. března 1882, Cambridge, Massachusetts)

Životopis: Henry Wadsworth Longfellow byl americký básník, mezi jehož díla patří Paul Revere's Ride, A Psalm of Life, The Song of Hiawatha a Evangeline. Je také autorem prvního amerického překladu Dantovy Božské komedie a jedním ze členů literární skupiny známé pod názvem Fireside Poets.

Henry W. Longfellow měl snadnou veřejnou kariéru, v osobním životě však zažíval těžké ztráty. Vystudoval v Brunswicku (Maine) Bowddoin College a ihned mu tam byla nabídnuta profesura moderních jazyků a literatur. Podmínkou bylo, že se na ni připraví studiem v Evropě. Longfellow nabídku přijal a roky 1826 – 29 strávil ve Francii, Španělsku, Itálii a Německu. Po návratu až do roku 1835 vyučoval na Bowdoinu. Na druhé studijní pouti mu zemřela manželka po porodu.

V roce 1836 nastoupil H. W. Longfellow místo na Harvardu, kde mu byla nabídnuta obdobná profesura. Po evropské cestě v letech 1842 – 43 se oženil s dcerou bostonského obchodníka Appletona. Ten mu věnoval památný dům z koloniální doby v Cambridgi, který se stal básníkovi trvalým domovem a poutním místem Američanů.

Rozsáhlá literární činnost vynášela autorovi vysoké příjmy, proto se vzdal profesury ve prospěch J. R. Lowella. 

Po smrti druhé manželky, která uhořela, se básníkův žal projevoval rezignací, ale nezabránil mu v jeho práci. Jeho jméno se stávalo slavným i ve světě a jeho díla byla překládána do mnoha jazyků.

Citáty od autora Longfellow Henry Wadsworth

Neohlížejte se smutně za minulostí, už se nevrátí.
Raději moudře využijte přítomnosti. To je správná cesta.

Autor: Longfellow Henry Wadsworth
Žárlivost má kořeny spíš v egoizmu než v lásce.

Autor: Longfellow Henry Wadsworth
Hudba je univerzální řeč lidstva.

Autor: Longfellow Henry Wadsworth
1