Přihlášení uživatele
Sobota 15.06.2024 . Svátek má Vít, Vítek, Senta, Víta, a Izolda.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Zábava » Citáty » Novalis

Novalis - Citáty

Novalis

(2. května 1772, zámek Oberwiederstedt – 25. března 1801, Weißenfels)

Životopis: Novalis, vlastním jménem Georg Friedrich Philipp svobodný pán von Hardenberg.

Novalis byl německý básník a prozaik, představitel raného romantismu. Novalis byl opakem ostatních romantiků, těšících se ze života, byl šlechtic, který vykonával měšťanské povolání. Zajímal se o básnictví, filozofii a přírodní vědy (především o matematiku). Zasnoubil se s třináctiletou Sophií von Kühnovou, která však v patnácti letech zemřela, ještě před svatbou. To jím hluboce otřáslo – její smrt, stejně jako smrt jeho mladšího bratra, ovlivnila jeho literární tvorbu. Sám zemřel ve 28 letech na tuberkulózu. Ve svých dílech používal mystický, temný a tajemný jazyk.

Citáty od autora Novalis

Podstatou člověka je pravda. Pokud se člověk vzdá pravdy, vzdává se sám sebe. Není tu řeč o lhaní, nýbrž o jednání proti vlastnímu přesvědčení.

Autor: Novalis
Víra je síla nepřímo konající zázraky. Vírou mohu v každém okamžiku učinit zázrak pro sebe - a často i pro druhé, pokud mají ve mne víru. Pravá víra je zaměřena jen k věcem jiného světa. Víra je počitek procitání a působení a cítění v jiném světě.

Autor: Novalis
Opojení smyslů se má k lásce jako spánek k životu.

Autor: Novalis
Srdce básníkovo rozumí přírodě lépe než hlava učencova.

Autor: Novalis
Být člověkem je umění!

Autor: Novalis
Zlatý věk je tam, kde jsou děti.

Autor: Novalis
Nic by králi nemělo ležet na srdci víc, než aby byl co možná nejvíc všestranný, informovaný, aby měl celkový přehled a nepodléhal předsudkům, zkrátka aby byl a zůstal co nejúplnějším člověkem.

Autor: Novalis
V pojmu zákona je obsažena účinnost. Neúčinný zákon není zákon.

Autor: Novalis
1