Přihlášení uživatele
Úterý 05.12.2023 . Svátek má Jitka, Liana, a Abigail.
Citáty Zábava Encyklopedie Soutěže
CyberServer » Zábava » Citáty » Paul Jean

Paul Jean - Citáty

Jean Paul

(21. března 1763 Wunsiedel – 14. listopadu 1825 Bayreuth)

Životopis?: Vlastním jménem Johann Paul Friedrich Richter. Jean Paul byl německý spisovatel, který se proslavil zejména svými humoristickými romány a povídkami. Také jeho estetické názory ovlivnily řadu autorů.

Johann Paul Friedrich Richter, který si později změnil jméno na Jean Paul, se narodil jako syn učitele, varhaníka a později pastora Johanna Christiana Christopha Richtra a jeho manželky Sofie Rosiny ve Wunsiedelu v Bavorsku. Atmosféra života na protestantské venkovské faře velmi ovlivnila dětství Jeana Paula.

V květnu roku 1781 nastoupil Jean Paul na univerzitu v Lipsku, aby studoval teologii, místo toho se však začal věnovat psaní. Jako své první literární pokusy napsal především satirické kusy ve stylu Jonathana Swifta a Christiana Ludwiga Liscowa, které vyšly v souhrnném vydání roku 1783 jako "Gronské procesy". 1784 musel Jean Paul utéci před svými věřiteli a vrátil se zpět ke své matce. Své pocity z návratu popisuje v knize Siebenkäs, česky jako "Advokát Sirový". Teprve roku 1787 našel místo jako soukromý učitel.

Roku 1769 na pozvání Charlotte von Kalb navštěvuje Výmar, dobové literární centrum, kde byl s respektem přijat, ačkoliv zůstal jeho vztah ke Goethemu a Schillerovi chladný a distancovaný. Dva roky poté se Jean Paul do Výmaru přestěhoval a spřátelil se s J. G. Herderem. Ve Výmaru se množily jeho milostné pletky: na podzim roku 1799 se zasnoubil s Karoline von Feuchtersleben, což přineslo komplikace především kvůli rozdílnému původu. Aby se jim vyhnul, zrušil zasnoubení. Roku 1800 poznává během cesty do Berlína Karoline Mayer, kterou si o rok později vzal za ženu. Cesta do Berlína představuje nejdůležitější bod jeho literární kariéry: pruská královna Luisa se projevila jako nadšená čtenáčka jeho knih. To ho přivedlo k myšlence přestěhovat se do Berlína, kde se mimo jiné nacházeli jeho přátelé bratři August Wilhelm a Friedrich Schlegel nebo Johann Gottlieb Fichte.

Krátce před svojí smrtí oslepl. V roce 1825 umírá, byl pochován na městském hřbitově v Bayreuthu ('Bayreuther Stadtfriedhof').

 

Citáty od autora Paul Jean

Kdo nemá odvahu být po svém ztřeštěný, má sotva odvahu být po svém chytrý.

Autor: Paul Jean
Všechny básníkovy čtenářky jsou jeho tajnými milenkami.

Autor: Paul Jean
Čím mladší, jednodušší a zbožnější národ, tím více lásky ke zvířatům.

Autor: Paul Jean
Ženy hovoří upřímně a jednají zrádně.

Autor: Paul Jean
Nic tak nenarušuje lásku jako zahanbení.

Autor: Paul Jean
Člověk nepozná jak je dobrý, dokud polovina jeho štěstí nezávisí na velkém hříchu.

Autor: Paul Jean
Jsou lidé, kteří potřebují teprve příležitost k tomu, aby byli ctnostní.

Autor: Paul Jean
Abychom se nestyděli za lásku, musíme milovat dokonalý objekt, nebo si to aspoň namlouvat.

Autor: Paul Jean
Mudrc počítá i nespokojenost ke svým hříchům.

Autor: Paul Jean
Člověk si ovšem může myslet a říkat, že existují malí lidé, ale nemá si myslet, že patří k těm velkým.

Autor: Paul Jean
1 / 10