Přihlášení uživatele
Vtipy Citáty Přísloví Murphyho zákony Obrázky Encyklopedie

Remarque Erich Maria - citáty

Erich Maria Remarque

(22. června 1898, Osnabrück – 25. září 1970, Locarno)

Životopis: Erich Maria Remarque (vlastním jménem Erich Paul Remark). Erich Maria Remarque byl německý pacifistický spisovatel, jenž napsal mnoho děl o hrůzách války. Jeho nejznámějším románem je Na západní frontě klid (1928), kniha o německých vojácích v první světové válce, jež později posloužila za předlohu oscarového filmu. Jeho pacifismus a protiválečný přístup z něj udělal nepřítele nacistického režimu.

Narodil se 22. června 1898 v dolnosaském Osnabrücku Anně Marii Remarkové (roz. Stallknecht) a knihvazači Peteru Franzi Remarkovi jako druhé nejstarší ze čtyřech dětí. Studoval na učitelském ústavu v Münsteru. Roku 1916 odešel jako 18letý do první světové války, na západní frontě byl brzy vážně raněn a konec války prožil v lazaretu v Duisburgu.

Po návratu z války měl problémy začlenit se do normální společnosti. Vystřídal řadu povolání, nejprve chtěl být hudebníkem a později malířem. Pracoval též jako učitel, automobilový závodník, obchodní cestující aj. V letech 1923–1934 působil jako redaktor časopisů „Sport im Bild“ v Berlíně a „Echo Continental“ v Hannoveru.

Erich Maria Remarque cestoval po Itálii, Švýcarsku, Balkáně a Turecku. V roce 1925 se oženil s Ilse Juttou Zambonovou, manželství však trvalo pouze 7 let. Skončilo v roce 1931, kdy emigroval do švýcarské Ascony. V témže roce byl nominován na Nobelovu cenu míru válečným zpravodajem Cybichowskim. V této době již vydal několik povídek. Prosadit se mu ale podařilo až vydáním knihy Na západní frontě klid, což mu zajistilo celosvětový úspěch. Již rok na to ji zfilmoval režisér Lewis Mileston. Během tří let se prodalo tři a půl milionu výtisků.

Ihned po nástupu nacismu (1933) se dostal na index zakázaných autorů a v roce 1938 byl zbaven německého občanství. Nacistická propaganda prohlásila, že Erich Maria Remarque je doopravdy Paul Kramer (Remarque pozpátku), Žid, který se nikdy nezúčastnil první světové války, a tudíž ji nemůže popisovat. Označila ho za „literárního zrádce“ a jeho knihy byly veřejně páleny, protože jeho popis války byl pro militantní režim krajně nevhodný. Roku 1939 emigroval do New Yorku, kde získal americké občanství. Během druhé světové války zemřela jedna z jeho sester v koncentračním táboře, což ho později podnítilo k napsání knihy Jiskra života.

Po válce žil střídavě v USA a Švýcarsku. V roce 1958 se znovu oženil s americkou filmovou hvězdou Paulette Goddard, bývalou manželkou Charlieho Chaplina. Remarque umírá na srdeční chorobu 25. září 1970 na klinice v švýcarském Locarnu. Byl jedním z nejlepších spisovatelů své doby.[zdroj?] Otevřeně popisoval hrůzy války. Do vlasti se po válce nikdy nevrátil.

Citáty od autora Remarque Erich Maria

Vítr skučí ve zbytcích pažení a mračna táhnou kvapně přes měsíc.

Autor: Remarque Erich Maria
Jsme opuštění jako děti a zkušení jako stáří lidé, jsme suroví a smutní a povrchní - myslím, že jsme ztraceni.

Autor: Remarque Erich Maria
Nejlepší způsob, jak se zbavit ženy: ukázat jí jen na několik dní způsob života, který jí můžeš poskytnout.

Autor: Remarque Erich Maria
Zapomínat je tajemstvím věčného mládí.

Autor: Remarque Erich Maria
Nikdo nám nemůže být cizejší než ten, kterého jsme kdysi milovali.

Autor: Remarque Erich Maria
Ženy mohou být zbožňovány nebo opouštěny. Nic mezi tím.

Autor: Remarque Erich Maria
Když je člověk v nebezpečí, jeho smysly nabudou na ostražitosti.

Autor: Remarque Erich Maria
Kdo byl z ráje jednou vypuzen, nemůže nikdy zpět.

Autor: Remarque Erich Maria
Člověk snáze pozná vesmír než svého souseda.

Autor: Remarque Erich Maria
Na světě je dnes už tolik knih, že při příští potopě Bůh pravděpodobně nepoužije vodu, ale papíru.

Autor: Remarque Erich Maria
1 / 12