Přihlášení uživatele
Čtvrtek 13.06.2024 . Svátek má Antonín, Genadij, a Antal.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Zábava » Citáty » Sandová George

Sandová George - Citáty

George Sandová

(1. července 1804, Paříž – 8. června 1876, Nohant-Vic)

Životopis: George Sandová (přechýlená forma mužského pseudonymu George Sand), vlastním jménem Amantine Aurore Lucile Dupin de Francueil.
George Sandová byla francouzská romantická spisovatelka.

George Sandová pocházela ze šlechtického rodu. Její otec Maurice Dupin de Francueil byl důstojník Napoleonovy armády a vnuk francouzského maršála Hermana Moritze von Sachsen, známého jako Maréchal de Saxe, který byl nemanželským synem polského krále a saského kurfiřta Augusta II. Silného. Roku 1822, tedy ve věku 18 let, se Amandine Aurore Lucile Dupin de Francueil provdala za advokáta Françoise Casimira Dudevanta, se kterým pak měla dvě děti, Maurice Sanda, celým křestním jménem Jean-François-Maurice-Arnauld (1823-1889), a Solange Sand (1828 - 1899). V roce 1835 opustila baronka Dudevant manžela pro jeho hrubé chování vůči ní i s dětmi, a roku 1836 se rozvedli. Brzy poté začala George Sandová preferovat mužský styl oblékání, což zdůvodňovala ekonomickou situací. Tento způsob odívání však neprosazovala nijak důsledně. Při společenských příležitostech si oblékala dámské šaty.

George Sandová žila na zámku Nohant ve střední Francii, v departementu Indre, asi 50 km jihozápadně od Bourges. V roce 1836 pobývala na tomto zámku také její přítelkyně Marie d'Agoult společně se svým novým partnerem, proslulým klavírním virtuózem a skladatelem Franzem Lisztem. O nikoliv bezkonfliktním vztahu obou přítelkyň podala George Sandová zprávu ve svém životopise.

George Sandová se stala proslulou také svým sexuálním životem, který byl mnoha lidem známější než její dílo. Měla postupně vztah s Alfredem de Musset, Franzem Lisztem, Prosperem Mériméem a především s Fryderykem Chopinem, o něhož obětavě pečovala a rozešla se s ním až krátce před jeho smrtí (1849). Známým se stal i její poměr s herečkou Marií Dorvalovou. Byla také blízkou přítelkyní romanopisce Honoré de Balzaca i malíře Eug?ne Delacroix.

Určitou zajímavostí je, že George Sandová patřila mezi kuřáky dýmky, což bylo u tehdejších žen (podobně jako dnes) poměrně výjimečné.

Spisovatelka zemřela 8. června 1876 na zámku Nohant, pochována je na hřbitově v obci Nohant-Vic v departementu Indre.

 

 

Citáty od autora Sandová George

Kdo není milován, je sám i uprostřed davu.

Autor: Sandová George
Když venku prší, dají se dělat jen dvě věci a já karty nehraji.

Autor: Sandová George
V životě je jen jediné štěstí, milovat a být milován.

Autor: Sandová George
Manželství je příjemné pro milence a snesitelné pro světce.

Autor: Sandová George
Ženy jsou nejsilnější, když se vyzbrojí svou slabostí.

Autor: Sandová George
V prvním dítěti ženy pokračuje její poslední panenka.

Autor: Sandová George
1