Přihlášení uživatele
Čtvrtek 13.06.2024 . Svátek má Antonín, Genadij, a Antal.
Zábava Encyklopedie Hry
CyberServer » Zábava » Citáty » Wilde Oscar

Wilde Oscar - Citáty

Oscar Wilde

(16. října 1854, Dublin – 30. listopadu 1900, Paříž)

Životopis:  Oscar Wilde byl v Anglii působící dramatik, prozaik, básník a esejista irského původu.

Jeho otec William byl přední irský oční a ušní chirurg, jeho matka Jane byla úspěšnou spisovatelkou a irskou nacionalistkou, píšící pod jménem „Speranza“. Oscar Wilde studoval s výborným prospěchem klasickou filologii v Dublinu a na Oxfordu, kde začal psát verše a seznámil se s dekadentními názory, které na něho měly velký vliv. Žil svobodně bez ohledu na konvence a pokryteckou morálku vyšších vrstev viktoriánské Anglie, vědomě šokoval prudérní společnost.

Dne 29. května 1884 se oženil s Constance Lloydovou, jejíž finanční zabezpečení mu umožnilo žít v relativním luxusu. Oscar Wilde byl citlivým a milujícím otcem dvou synů – Cyrila a Vyvyana.

Od roku 1891 udržoval blízký vztah s lordem Alfredem „Bosie“ Douglasem, což naráželo na nevoli Bosieho otce, markýze Queensberryho. Ten se 19. února 1895 pokusil vyvolat skandál na premiéře Wildeovy hry Jak je důležité míti Filipa, načež Bosie přesvědčil Wildea, aby otce žaloval pro urážku na cti. Probíhající soudní spor se však posléze obrátil proti němu. Markýz Queensberry byl osvobozen a naopak Wilde byl 5. dubna téhož roku zatčen pro přečin proti mravopočestnosti. Dne 6. dubna započal soudní proces, na jehož konci byl Wilde odsouzen na dva roky vězení a nucených prací. Trest si odbyl ve Wandsworthu a poté v Readingu.

Jeho žena Constance se od něj odvrátila a změnila sobě a synům příjmení na Hollandovi. Constance zemřela v roce 1898 v italském Janově, syn Cyril byl zabit během 1. světové války ve Francii. Vyvyan se stal spisovatelem a překladatelem a roku 1954 publikoval své paměti.

Oscar Wilde, který se nechal přejmenovat na Sebastiana Melmotha, se po návratu z vězení potuloval po Evropě; převážně pobýval ve Francii. Zemřel v bídě s podlomeným zdravím na meningitidu v hotelu d’Alsace v rue des Beaux-Arts. V okamžiku jeho smrti s ním byli jeho přátelé Robert Ross a Regie Sherard. Je pochován na hřbitově P?re Lachaise v Paříži, původně však byly jeho ostatky uloženy na hřbitově v Bagneux. Výdaje na pohřeb zaplatil lord Alfred, který se ho také zúčastnil.

Citáty od autora Wilde Oscar

Mladí lidé chtějí být věrní, a nejsou; staří chtějí být nevěrní, a nemohou.

Autor: Wilde Oscar
Mladým se zdá, že peníze jsou to nejdůležitější v životě. Když zestárnou vědí to jistě.

Autor: Wilde Oscar
Všichni vězíme v bahně, ale někteří z nás se dívají ke hvězdám.

Autor: Wilde Oscar
Knihy nejsou morální či nemorální. Knihy jsou dobře či špatně napsané. A dost.

Autor: Wilde Oscar
Mladí muži by chtěli být věrnými a nejsou. Staří muži by chtěli být nevěrnými a nemohou.

Autor: Wilde Oscar
Přesností se sami připravujeme o čas.

Autor: Wilde Oscar
Milovat sám sebe je začátkem krásného vztahu na celý život.

Autor: Wilde Oscar
Děti začínají tím, že své rodiče milují, později je soudí a zřídka, pokud vůbec kdy, jim odpouštějí.

Autor: Wilde Oscar
1